Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-05-11

Zawody księgowe w Unii Europejskiej - uznawanie kwalifikacji i możliwości zatrudnienia

Regulacje VIII Dyrektywy UE w zakresie wykonywania zawodów księgowych: VIII Dyrektywa wraz z polskimi przepisami, które weszły w życie od 1 maja br., określa wymogi obowiązujące w Unii Europejskiej dotyczące wzajemnego uznawania kwalifikacji biegłych rewidentów, księgowych oraz ich niezależności. Przepisy zawarte w VIII Dyrektywie mają na celu harmonizację wymagań określonych w zawodowych postępowaniach kwalifikacyjnych w poszczególnych krajach UE.
1maja 2004 r. Rzeczpospolita Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Oznacza to akceptację reguł i zasad obowiązujących wszystkich uczestników tego rynku, także nowych członków. Mimo jednolitego obszaru gospodarczego istnieje wiele różnic w regulacjach dotyczących różnych sfer życia.
W odniesieniu do wykonywania zawodów biegłego rewidenta czy księgowego w dalszym ciągu występują różnice, mimo prób unifikacji przepisów. Warto zatem zapoznać się ze specyficznymi regulacjami dotyczącymi wykonywania wspomnianych zawodów w poszczególnych krajach. Istnieje również możliwość nostryfikacji (wzajemnego uznawania) uprawnień zdobytych w Polsce, otwierająca drogę do podjęcia pracy w dowolnym kraju Unii Europejskiej, jednak procedura nostryfikacyjna jest specyficzna i zależy od kraju, w którym docelowo chcielibyśmy wykonywać zawód biegłego rewidenta lub księgowego.
Przez pojęcie „zawodowy księgowy”, które funkcjonuje powszechnie w Unii Europejskiej, należy rozumieć każdą osobę będącą członkiem organizacji należącej do Międzynarodowej Federacji Księgowych (International Federation of Accountants - IFAC), bez względu na to, czy wykonuje zawód publicznie (kancelarie jednoosobowe, spółki prawa cywilnego lub handlowego), czy jest zatrudniona w przemyśle, handlu, sektorze publicznym lub szkolnictwie. Publiczne wykonywanie zawodu może w tym przypadku polegać na badaniu sprawozdań finansowych, świadczeniu usług w zakresie rachunkowości, podatków, doradztwa lub innych podobnych usług zawodowych. Termin ten jest także wykorzystywany do określenia firmy zawodowych księgowych świadczącej usługi zawodowe publicznie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00