comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-05-04
Nowy system świadczeń rodzinnych po 1 maja br.
Świadczenia rodzinne: Nowy system świadczeń rodzinnych, który obowiązuje od 1 maja br., wprowadził dziesięć różnych świadczeń. Są to: zasiłek rodzinny wraz z siedmioma dodatkami oraz dwa świadczenia opiekuńcze - zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadziła też zasadnicze zmiany w zasadach przyznawania i wypłacania świadczeń.
Od 1 maja 2004 r. zmienił się system świadczeń rodzinnych. Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (zwana dalej ustawą) wprowadziła, zamiast istniejących zasiłków rodzinnych, zasiłków wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, nowe rodzaje tych świadczeń oraz zmiany w zasadach ich ustalania, przyznawania i wypłacania.
Nowe przepisy przewidują dziesięć różnych świadczeń rodzinnych. Są to: zasiłek rodzinny wraz z siedmioma dodatkami oraz dwa świadczenia opiekuńcze - zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.
Świadczenia rodzinne przysługują:
• obywatelom polskim,
• cudzoziemcom posiadającym obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
• cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającym status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zamieszkują łącznie z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zasiłek rodzinny
Zasiłek rodzinny przeznaczony jest na częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:
• rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
• faktycznemu opiekunowi dziecka, jeżeli opiekun ten wystąpił do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie dziecka,
• osobie uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub zasądzeniem na jej rzecz alimentów od rodziców.
Jak widać, prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków przysługuje na dzieci. Przepisy nie przewidują zasiłku na małżonka.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka