Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Zasady dofinansowania składek i wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON i budżetu państwa

Niepełnosprawni w firmie: Od 1 stycznia 2004 r. zmieniły się zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne i wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków budżetu państwa i PFRON. Dofinansowanie składek nie ma wpływu na zakres obciążeń z tego tytułu niepełnosprawnego pracownika (nakładcy), lecz stanowi formę finansowego wsparcia pracodawcy. Podobną funkcję pełni przysługujące niektórym pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne miesięczne dofinansowanie wynagrodzeń tych osób ze środków PFRON. W przypadku osób niepełnosprawnych podejmujących działalność gospodarczą po raz pierwszy prawo do dofinansowania składek ze środków PFRON oznacza, że w zakresie objętym tym dofinansowaniem zmniejszają się obciążenia niepełnosprawnego przedsiębiorcy bez szkody dla jego przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych.
Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na korzystne zasady dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne ze środków budżetu państwa i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Warunki, od których spełnienia jest uzależnione otrzymanie przez pracodawcę dofinansowania do składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, oraz zakres tej pomocy są określone przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej zwanej ustawą). Od 1 stycznia 2004 r. art. 25 tej ustawy otrzymał nowe brzmienie, które w gruntowny sposób zmieniło zasady dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne.
Zakłady pracy chronionej i aktywności zawodowej
Zakład pracy posiadający status zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej ma prawo nie tylko do zwolnienia z ciężarów podatkowych w zakresie określonym przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ale również w stosunku do zatrudnionych w tym zakładzie osób niepełnosprawnych:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00