Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-13

Odliczanie częściowe i korekta podatku naliczonego

Odliczanie VAT: Przepisy nowej ustawy o VAT wprowadzają zmiany w sposobie ustalania struktury sprzedaży na potrzeby wyliczenia kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny, a także zasady dokonywania korekty podatku naliczonego.
Przepisy nowej ustawy o podatku od towarów i usług, które mają wejść w życie od 1 maja br., utrzymują zasadę, że prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Odliczanie częściowe podatku naliczonego
Podobnie jak obecnie przy nabyciu towarów i usług, które dotyczą zarówno czynności, z tytułu których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w odniesieniu do których takie prawo nie przysługuje, podatnik będzie zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Podatnik ma obowiązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeśli nie będzie możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, podatnik będzie mógł pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Istotną różnicą w stosunku do obecnie obowiązującego stanu będzie sposób ustalania struktury sprzedaży na potrzeby wyliczenia kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny. Obliczenia udziału obrotu z tytułu czynności, w odniesieniu do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym zarówno z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z tytułu pozostałych czynności, podatnik będzie dokonywał, biorąc pod uwagę roczne obroty osiągnięte w roku poprzedzającym rok podatkowy, dla którego ustalana jest proporcja. Proporcja ta będzie określana procentowo, z zaokrągleniem w górę do najbliższej liczby całkowitej. Jeżeli tak obliczona proporcja:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00