Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-16

Gdy pracownik występuje o odszkodowanie - ujęcie prawne, podatkowe i rachunkowe

Odszkodowania wypłacane pracownikom: Prawo pracy przewiduje różne odszkodowania w zależności od rodzaju przepisów naruszonych przez pracodawcę. Różna jest także wysokość tych odszkodowań oraz zasady ich przyznawania, opodatkowania i oskładkowania. Bez względu na tytuł prawny, z jakiego pracodawca wypłaca pracownikowi odszkodowanie, w księgach rachunkowych odszkodowania te ewidencjonuje się jako pozostałe koszty operacyjne.
JAKIE ODSZKODOWANIA MUSI WYPŁACIĆ PRACODAWCA
W razie naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków z zakresu prawa pracy pracownicy mogą dochodzić przed sądem zapłaty odszkodowania. Prawo pracy przewiduje różne odszkodowania w zależności od rodzaju przepisów naruszonych przez pracodawcę. Różna jest także wysokość tych odszkodowań oraz zasady ich przyznawania.
Są to odszkodowania wypłacane pracownikom z tytułu:
• wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę,
• rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia, z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków,
• umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia,
• skrócenia okresu wypowiedzenia,
• niewydania świadectwa pracy lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy,
• śmierci pracodawcy,
• rozwiązania umowy z pracownikiem młodocianym, z powodu braku możliwości zapewnienia mu innej pracy niezagrażającej zdrowiu,
• utraty lub uszkodzenia przedmiotów w razie wypadku przy pracy,
• mobbingu,
• dyskryminacji.
Odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę
W przypadku nieuzasadnionego lub dokonanego z naruszeniem przepisów prawa wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może wystąpić z odwołaniem na drogę sądową i dochodzić przed sądem zapłaty odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie mu umowy o pracę. W wyniku ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub dokonane z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy orzeka - stosownie do żądania pracownika - o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00