Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-03

Nieruchomości inwestycyjne - klasyfikacja i metody wyceny

Inwestycje: Podstawowym warunkiem uznania nieruchomości za inwestycyjne jest to, że nie są one używane przez jednostkę do jej działalności operacyjnej, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych.
Pojęcie „nieruchomości inwestycyjne” pojawiło się w polskiej rachunkowości ponad 2 lata temu, a nadal występują trudności z prawidłową identyfikacją oraz wyceną tych pozycji. Ustawa o rachunkowości wprowadziła definicję nieruchomości inwestycyjnych jako aktywów nabytych w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości lub uzyskania z nich innych pożytków.
Metody wyceny nieruchomości inwestycyjnych
Prawidłowa klasyfikacja nieruchomości jako środka trwałego lub inwestycji ma wpływ nie tylko na sposób prezentacji w sprawozdaniu finansowym, ale również przyjęty sposób wyceny.
Na podstawie ustawy o rachunkowości nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się (art. 28):
•  środki trwałe według cen nabycia, kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości,
•  natomiast nieruchomości zaliczane do inwestycji według zasad stosowanych do środków trwałych (czyli amortyzacja, aktualizacja wartości na podstawie odrębnych przepisów oraz dokonywanie odpisów z tytułu trwałej utraty wartości) lub według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej (zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości z 12 grudnia 2003 r.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00