Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-20

Metody wyceny udziałów w jednostkach podporządkowanych i ich wpływ na sprawozdanie finansowe

Wycena udziałów: Wyceny udziałów w jednostkach podporządkowanych można dokonywać stosując metody: ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, wartości godziwej udziałów, prawa własności.
Wycenę udziałów w jednostkach podporządkowanych jednostce dominującej lub znaczącemu inwestorowi regulują przepisy art. 28 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o rachunkowości. Stanowią one, że do ich wyceny na dzień bilansowy można stosować metodę:
• ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, z tym że wartość w cenie nabycia można przeszacować do wartości rynkowej,
• wartości godziwej,
• praw własności, w przypadku udziałów zaliczanych do aktywów trwałych.
Metoda ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości
Metoda ta polega na dokonywaniu korekt zmniejszających wartość udziałów z tytułu trwałego spadku ich wartości oraz korekt zwiększających wartość tych aktywów. Pierwsza aktualizacja udziałów jest zawsze przeszacowaniem in minus ich wartości księgowej. Z kolei możliwość „odwrócenia” skutków aktualizacji wyceny ogranicza historyczna wycena tych aktywów.
Korekta wartości udziałów następuje wówczas, gdy utrzymuje się trwała tendencja spadkowa lub wzrostowa ceny rynkowej danych udziałów w porównaniu z ich wartością księgową lub w sposób trwały pogarsza się sytuacja finansowa jednostki powiązanej przez tę inwestycję z inwestorem; w przypadku trwałej poprawy tej sytuacji pojawia się przesłanka korekty zwiększającej wartość udziałów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00