Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-13

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych na rok 2004

Podatki dochodowe w 2004 r.: Od 1 stycznia 2004 r. weszło w życie wiele zmian w przepisach dotyczących rozliczeń podatku dochodowego osób prawnych. Najważniejsze z nich dotyczą: opodatkowania kapitałowych grup podatkowych, definicji działalności hurtowej prowadzonej przez podatników nieposiadających siedziby na terytorium Polski, zasad ustalania powiązań pomiędzy podatnikami krajowymi w celu stosowania przepisów o cenach transferowych, korekty przepisów o powstawaniu przychodu należnego, zasad opodatkowania przychodu z dobrowolnego umorzenia udziałów i akcji, zasad opodatkowania sprzedaży krótkiej, korekty zasad ustalania kosztów uzyskania przychodu z tytułu przychodu z umorzenia udziałów objętych w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo, nieuznawania za koszt uzyskania przychodu niektórych odpisów amortyzacyjnych, zwolnień przedmiotowych od podatku, ulg podatkowych, unikania podwójnego opodatkowania spółek, sprecyzowania obowiązków płatnika co do posiadania certyfikatu rezydencji podatnika, zmniejszenia podstawowej stawki podatku, zwiększenia stawki podatku od wypłacanych dywidend.
Omawiana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej: updop lub ustawą) nie powoduje istotnej zmiany naszego systemu podatkowego. Najgłębszą i najbardziej rozreklamowaną zmianą jest obniżenie stawki podatku, pozostałe mają charakter korekcyjny. Ich celem jest przede wszystkim doprecyzowanie obowiązujących przepisów. Niektóre zmiany związane są z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Podatkowe grupy kapitałowe
Utworzenie podatkowej grupy kapitałowej pozwala na opodatkowanie grupy spółek posiadających osobowość prawną tak jak pojedynczego podatnika (łączone dochody i straty wszystkich spółek wchodzących w skład grupy). Podatkowe grupy kapitałowe nie cieszą się popularnością, ponieważ ich utworzenie obwarowane jest obowiązkiem spełnienia wielu warunków. Jednym z nich jest wymóg podatkowej rentowności całej grupy. Nie można utworzyć podatkowej grupy kapitałowej w celu zupełnego uniknięcia płacenia podatków. Grupa jako całość musi wykazywać każdego roku dochód podlegający opodatkowaniu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00