Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-06

Jak rozliczać zaliczki i świadczenia pracownicze

Zaliczki i świadczenia pracownicze: Znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2004 r. nałożyły na płatników wiele nowych obowiązków, zmianie uległy także niektóre przepisy dotyczące obliczania i poboru podatku. Wystarczy nadmienić, że zaliczki na podatek od umów zlecenia i o dzieło wynoszą obecnie 19% i że wpłacamy je do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia następnego miesiąca.
Opracowanie to jest skierowane przede wszystkim do płatnika, w rozumieniu pracodawcy zatrudniającego pracowników.
Odpowiedzialność płatnika
Na wstępie przypomnijmy, że płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej do:
• obliczenia i pobrania podatku od podatnika,
• wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za niepobranie od podatnika podatku lub pobranie go w wysokości niższej od należnej oraz za niewpłacenie w terminie pobranych podatków.
Na płatnikach spoczywa także obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych do ZUS od większości należności i świadczeń, od których pobrano zaliczki na podatek. Jednak to, że dany przychód pracownika podlega opodatkowaniu, nie oznacza automatycznie, że podlega on także obowiązkowi naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne (zob. m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
Płatnikiem składek ubezpieczeniowych jest:
• pracodawca - w stosunku do pracowników (jak również w stosunku do tych pracowników, którzy przebywają na urlopie wychowawczym lub pobierają zasiłek macierzyński, z wyłączeniem osób, którym zasiłek wychowawczy lub macierzyński wypłaca ZUS),
• jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi - dotyczy to np. zleceniodawcy; jak również w stosunku do tych osób, które przebywają na urlopie wychowawczym lub pobierają zasiłek macierzyński (z wyłączeniem osób, którym zasiłek wychowawczy lub macierzyński wypłaca ZUS).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00