Serwis Finansowo Księgowy (F-K) 8/2003 z 22.02.2003 [dodatek: Podatek VAT, str. 29]
Data publikacji: 22.02.2003
Opodatkowanie elementów kosztorysu budowlanego
Czy dopuszczalne jest wyłączenie z kosztorysu budowlanego, zawierającego robociznę, pracę sprzętu i materiały budowlane, jego poszczególnych elementów i opodatkowanie ich odrębnie różnymi stawkami VAT? Jakie w tym zakresie obowiązują wyjaśnienia Ministerstwa Finansów oraz wyroki NSA?
Ministerstwo Finansów w piśmie z 20 maja 1994 r. (nr PP3-8217/1134/94) stwierdziło, że wycena roboty budowlanej zgodnie z zawartymi umowami jest dokonywana z uwzględnieniem sporządzonego kosztorysu lub według stawki ryczałtowej. Sposób ustalania wartości kosztorysowej ceny sprzedaży określają odrębne przepisy.
Strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana, to nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży. Dotyczy to również sprzedaży ryczałtowej, gdzie nie określa się elementów kosztów. Umowy o realizację sprzedaży roboty budowlanej mogą określać sprzedaż roboty budowlanej składającej się z jednego elementu kosztu, jakim jest np. robocizna. Sprzedaż roboty budowlanej może nie obejmować kosztów materiałów, jeżeli te są własnością inwestora. W tym przypadku stawki podatku odniesione są do sprzedaży roboty budowlanej lub obiektu. Fakturowaniu sprzedaży przy realizacji inwestycji podlega wartość netto robót budowlanych lub wartość obiektu budowlanego. Strony w zawartych umowach cywilnoprawnych mogą określać odrębnie przedmiot sprzedaży, może to być między innymi robocizna, materiały budowlane, usługi sprzętowe lub usługi transportowe, ale stawki podatku w tym przypadku będą się odnosić do tych towarów lub usług.