comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-07-06
Ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne obywateli polskich wykonujących pracę za granicą
Z każdym rokiem coraz większa liczba polskich obywateli wyjeżdża za granicę, szczególnie do krajów Unii Europejskiej, po to by podjąć tam pracę zarobkową. Część z tych osób pracuje „na czarno”. Część podejmuje jednak zatrudnienie u pracodawców zagranicznych legalnie lub pracuje za granicą pozostając w stosunku pracy z zatrudniającym je polskim podmiotem. Sytuacja tych osób z punktu widzenia obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w Polsce jest zróżnicowana.
Oczywiście zatrudnieni „na czarno” nie są objęci żadnymi świadczeniami z ubezpieczenia w Polsce czy za granicą, ponieważ regułą jest, że nie opłacają składek. W przypadku osób świadczących pracę za granicą legalnie, ich status w zakresie polskich ubezpieczeń społecznych będzie zróżnicowany w zależności od tego, jaki podmiot zatrudnia polskiego obywatela oraz w jakim kraju świadczona jest praca.
Podstawowe znaczenie ma fakt, czy zatrudniający Polaka za granicą pracodawca jest podmiotem polskim czy obcym. Zgodnie z art. 7 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby będące obywatelami polskimi wykonującymi pracę za granicą w podmiotach zagranicznych mogą z tego tytułu podlegać w Polsce ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, natomiast nie mogą być objęte ubezpieczeniami chorobowym oraz wypadkowym. W przypadku gdy między Polską a państwem siedziby pracodawcy nie została zawarta umowa o zabezpieczeniach społecznych, może zaistnieć sytuacja, w której pracownik będzie dwa razy opłacał składkę na ubezpieczenia społeczne - obowiązkowo za granicą z tytułu otrzymywanego tam wynagrodzenia oraz dobrowolnie w Polsce.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka