Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-06-22

Utrata wadium przetargowego

Przystępując do przetargów dotyczących sprzedaży rzeczy lub wykonania określonych usług przedsiębiorcy działają w zamiarze osiągnięcia przychodów i zwiększenia zysków z prowadzonej działalności. W wielu jednak przypadkach złożenie najkorzystniejszej oferty nie kończy się podpisaniem umowy.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów zawierania umów w obrocie gospodarczym jest przetarg. Istotą przetargu jest prowadzenie postępowania eliminacyjnego, które ma na celu wybór spośród wszystkich jego uczestników takiego kontrahenta, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki zawarcia umowy. W świetle art. 701 Kodeksu cywilnego można wyróżnić dwa rodzaje przetargów, a mianowicie przetarg ustny (zwany niekiedy aukcją lub licytacją) oraz przetarg pisemny (nazywany także przetargiem ofert).
Przetarg jako sposób zawierania umów
Wspomniane oferty są składane ustnie przez uczestników przetargu zgromadzonych w jednym miejscu i w tym samym czasie. Zawarcie umowy w drodze przetargu ustnego następuje z chwilą wybrania oferty. Oferta złożona w toku przetargu ustnego przestaje wiązać, gdy inny uczestnik złoży ofertę korzystniejszą albo przetarg zostanie zamknięty bez wybrania którejkolwiek z ofert.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00