comment
Porada
Data publikacji: 2002-06-22
Transakcje barterowe z zagranicznym kontrahentem
Zgodnie z Kodeksem cywilnym barter stanowi rodzaj umowy zamiany, w której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W związku z rosnącą popularnością dokonywania tego typu transakcji warto prześledzić ich skutki zarówno z podatkowego, jak i rachunkowego punktu widzenia.
W myśl orzecznictwa (uzasadnienie do wyroku NSA z 9 grudnia 1994 r., sygn. akt SA/Lu 173/94) barter jest umową zamiany polegającą na równoważącej się wartościowo wymianie towaru na towar (lub usługę) lub usługi na usługę (lub towar), w której nie wchodzą w grę dodatkowe rozliczenia pieniężne między kontrahentami.
Międzynarodowy barter w najczystszej formie polega na wymianie dóbr (towarów lub usług) o mniej więcej równej wartości, bez odnoszenia się dla wyrażania transakcji do wspólnej jednostki miary, czyli pieniędzy. Z uwagi na względy księgowe, statystyczne, podatkowe itp., uniemożliwiające unikanie wszelkiego odniesienia do kwestii pieniądza w międzynarodowych stosunkach handlowych, tego rodzaju barter stanowi rzadkość i najczęściej przybiera postać bardziej skomplikowanych transakcji, w ramach których wartość wymienianych towarów jest ustalona (na przykład na podstawie bieżących cen na rynku światowym) i wyrażona w jednostkach pieniężnych.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie