Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-06-15

Umowy cywilnoprawne jako alternatywne formy zatrudnienia

W celu ograniczenia kosztów działania firmy pracodawcy często decydują się zatrudniać osoby, z których pracy chcą korzystać, na innej podstawie prawnej niż umowa o pracę. Korzystne efekty takich decyzji to ograniczenie kosztów oraz uelastycznienie zatrudnienia. Jako konkurencyjne wobec prawa pracy postrzegane są instrumenty prawa cywilnego, takie jak: umowa zlecenia, umowa o dzieło czy też umowa agencyjna. Pracodawca analizując ich zastosowanie zwraca uwagę przede wszystkim na możliwość ograniczenia kosztów. Opracowanie to jest próbą przybliżenia nie tylko finansowych aspektów opisywanego zjawiska, ale także wskazania zagrożeń, jakie ono ze sobą niesie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Na potrzeby niniejszego opracowania przez pojęcie „zatrudniający” należy rozumieć, w zależności od podstawy prawnej zatrudnienia, pracodawcę w rozumieniu Kodeksu pracy, zleceniodawcę lub zamawiającego dzieło. Z kolei „zatrudniony” to pracownik, zleceniobiorca albo wykonawca dzieła.
W znaczeniu prawnym nie można mówić o zatrudnieniu osoby świadczącej usługi na podstawie umowy zlecenia, o dzieło czy też agencyjnej, ponieważ obie strony są tu formalnie równorzędne (brak relacji podporządkowania charakterystycznej dla stosunku pracy), ale nie ulega wątpliwości, że w ujęciu ekonomicznym są to formy zatrudnienia.
Podstawowe różnice pomiędzy umową o pracę a innymi formami zatrudnienia
Rozważając możliwość alternatywnych wobec umowy o pracę form zatrudnienia należy wskazać na przytaczane w literaturze ich ekonomiczne aspekty. Stosunek pracy charakteryzuje się tym, że w jego ramach pracodawca ponosi ryzyko techniczne, osobowe, gospodarcze oraz socjalne. Zastanawiając się, czy dany stosunek prawny jest stosunkiem pracy, należy zbadać, kto ponosi wyżej wskazane ryzyko. Jeżeli zatrudniający, to obie strony najprawdopodobniej łączy umowa o pracę - nieważne jak nazwana.
obciąża tego, kto ponosi konsekwencje niesprawności narzędzi używanych przy wykonywaniu pracy (np. awaria komputera). Pracownik nie może ponieść negatywnych konsekwencji takiej awarii (nie można mu z tego powodu obniżyć wynagrodzenia ani zażądać, aby używał w pracy swojego prywatnego komputera). Zupełnie inaczej jest w przypadku umowy o dzieło. Jeżeli w umowie nie postanowiono inaczej, zamawiający dzieło (zatrudniający) nie musi zważać na problemy techniczne przyjmującego zamówienie (zatrudnionego). Ryzyko ciąży w całości na zatrudnionym. A gdy umowa inaczej rozkłada to ryzyko, należy się zastanowić, czy jest to jeszcze umowa o dzieło. W przypadku umowy zlecenia możliwe jest ponoszenie ryzyka technologicznego zarówno przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00