Artykuł
Zryczałtowany podatek od dochodów osób prawnych
Zryczałtowany podatek od dochodów osób prawnych
W podatku dochodowym od osób prawnych, podobnie jak ma to miejsce w podatku dochodowym od osób fizycznych, pewne rodzaje przychodów osiąganych przez określone grupy podatników są opodatkowane w sposób zryczałtowany.
Zasady dotyczące tej formy opodatkowania są zawarte w przepisach art. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mają one zastosowanie w głównej mierze do podatników, którzy nie posiadają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednak osiągają tu dochody, a w niektórych przypadkach także do tych, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Pojęcie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa ustawa z 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej. Ogólnie rzecz ujmując terytorium państwa to obszar wyznaczony granicą państwową i podlegający zwierzchnictwu terytorialnemu tego państwa.
Ponadto ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 4 stanowi, iż za terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się również znajdującą się poza morzem terytorialnym wyłączną strefę ekonomiczną, w której Rzeczpospolita Polska na podstawie prawa wewnętrznego i zgodnie z prawem międzynarodowym wykonuje prawa odnoszące się do badania i eksploatacji dna morskiego i jego podglebia oraz ich zasobów naturalnych.
Do opodatkowanych w formie ryczałtu ustawodawca zalicza dochody:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right