Artykuł
Potrącalność kosztów
Potrącalność kosztów
Instytucja kosztów uzyskania przychodu jest jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego ze względu na fakt, iż dla prawidłowego określenia uzyskanego przez podatnika dochodu (bądź straty) niezbędne jest zarówno prawidłowe określenie osiągniętych przychodów, jak i poniesionych kosztów. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
W niniejszym opracowaniu zostaną omówione trzy podstawowe elementy związane z kosztami uzyskania przychodu, jakimi są: znamionowe cechy, sposoby dokumentowania oraz potrącalność kosztów w czasie.
Definicja kosztów uzyskania przychodu jest zawarta w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącym, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, czyli tych wydatków poniesionych przez podatników, które nie są przez ustawę zaliczane do kosztów.
Jak widać, definicja kosztów uzyskania przychodów jest niezwykle zwięzła, bo inna ze względów praktycznych być nie może. Z jednej strony, przy ogromnej ilości i różnorodności zdarzeń gospodarczych, które mogą występować w praktyce działania podmiotów gospodarczych, jest to jej wielką zaletą, ale może być także wadą, z uwagi na daleko idące możliwości interpretacyjne, z którymi zawsze mamy do czynienia w sytuacji, gdy stosowany przepis jest nieostry.