Ujemna wartość firmy a wartość aktywów netto
Ujemna wartość firmy a wartość aktywów netto
Metoda wartości aktywów netto jest najprostszą, najmniej pracochłonną i w konsekwencji najszybszą metodą wyceny przedsiębiorstwa. Podstawą ustalenia wartości przedsiębiorstwa tą metodą są dane z jego bilansu. Obliczana jest ona jako różnica pomiędzy wartością aktywów (trwałych i obrotowych) a bieżącymi i długookresowymi zobowiązaniami przedsiębiorstwa.
Wartość firmy jest zatem równa kapitałowi własnemu przedsiębiorstwa. Miarodajność wyceny wartości przedsiębiorstwa metodą aktywów netto budzi jednak wątpliwości. Ich przyczyna tkwi w samej formule rachunku wartości aktywów netto. Niekiedy bowiem istnieje trudność w jednoznacznym kwalifikowaniu niektórych pozycji pasywów do kapitałów własnych lub obcych. Konieczność tego kwalifikowania występuje przede wszystkim w przypadku rezerw i rozliczeń międzyokresowych. Okazuje się, że formuła wartości aktywów netto, w swoim ogólnym ujęciu, jest wówczas niewystarczająca do dokonania wyceny. Istnieje zatem potrzeba indywidualnego rozpatrywania wartości zarachowanych w poszczególnych pozycjach bilansu i na tej podstawie kwalifikowania ich do pasywów obcych lub własnych.
Czy tego rodzaju problem pojawia się również w przypadku występowania ujemnej wartości firmy, wykazywanej w pozycji przychody przyszłych okresów? A jeżeli tak, to czy ujemna wartość firmy ma wpływ na wartość aktywów netto i czy jest to zależne od sposobu jej ujmowania przy ustalaniu tej wartości? Ten tekst jest próbą odpowiedzi na te kwestie.
Istota ujemnej wartości firmy
Ujemna wartość firmy powstaje, gdy cena nabycia jednostki lub jej zorganizowanej części jest niższa od jej wartości rynkowej. Przyczyną sprzedaży przedsiębiorstwa za kwotę niższą od wartości jej majątku netto może być na przykład ograniczona zdolność do kreowania zysków, chęć zapewnienia przez określony czas miejsc pracy, pomimo oczywistych przerostów zatrudnienia, zobowiązanie się nabywcy do znacznych inwestycji