VAT w rolnictwie - cz. 2
VAT w rolnictwie (2)
Z chwilą wejścia w życie 4 września 2001 r. znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT rolnictwa praktycznie wszyscy rolnicy z mocy tej ustawy uzyskali status rolników ryczałtowych zwolnionych od tego podatku. Zwolnieniem nie objęto jedynie tych rolników, którzy dokonując sprzedaży produktów rolnych byli obowiązani, na podstawie odrębnych przepisów, do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Obowiązek ten dotyczy tych rolników, będących osobami fizycznymi, u których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wynosiły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.
Natomiast wszyscy rolnicy ryczałtowi po spełnieniu określonych ustawowo warunków mogą zrezygnować z tego statusu i stać się podatnikami podatku VAT opodatkowanymi na zasadach ogólnych.
Rolnik rozliczający się na zasadach ogólnych to rolnik zarejestrowany jako podatnik VAT, mający możliwość odzyskania całości podatku naliczonego VAT w dokonanych przez niego zakupach towarów i usług.
Rolnik ryczałtowy może zrezygnować ze zwolnienia od VAT przy sprzedaży produktów rolnych, a tym samym przejść na ogólne zasady opodatkowania VAT, jedynie wówczas, gdy spełni łącznie następujące warunki:
1) osiągnął w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży produktów rolnych przekraczającą 20 000 zł, z wyłączeniem wartości sprzedaży produktów importowanych oraz wartości sprzedaży w stanie nieprzetworzonym nabytych wcześniej produktów rolnych,