Artykuł
Kapitał początkowy
Kapitał początkowy
Pojęcie kapitał początkowy zostało wprowadzone ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ustawie tej zostały również określone obowiązki płatników składek w zakresie kompletowania dokumentacji dotyczącej kapitału.
Kapitał początkowy powinien interesować każdą osobę, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i przed 1 stycznia 1999 r. opłacała składkę na ubezpieczenie społeczne lub za którą składkę taką opłacał płatnik składek. Kapitał początkowy zostanie ustalony także dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., którym ustawa emerytalna gwarantuje uzyskanie prawa do emerytury i obliczenie jej wysokości według zasad obowiązujących do 31 grudnia 1998 r.
Każda z tych osób będzie miała policzoną wartość emerytury, jaką dostałaby, gdyby w momencie wprowadzenia w życie reformy ubezpieczeń społecznych, tj. 1 stycznia 1999 r., miała w pełni nabyte uprawnienia emerytalne. Kapitał początkowy to właśnie ustalona na dzień 1 stycznia 1999 r. emerytura pomnożona przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 62 lat. W ten sposób wyliczona wartość zostanie zapisana na indywidualnym koncie każdej z uprawnionych osób, prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Przy ustalaniu kapitału będą obowiązywały zasady przyjęte do obliczenia emerytury według dotychczasowych zasad dla najstarszej grupy wiekowej, co oznacza, że do obliczenia kapitału będą potrzebne takie same dokumenty, jakie obecnie składają osoby ubiegające się o emeryturę. Ponieważ kapitał dotyczy ubezpieczenia sprzed 1999 r., wymagane są dowody potwierdzające okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right