Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-12-01

Spółki wodne - praktyczne aspekty działania

Spółki wodne nie są z pewnością tak powszechne w praktyce obrotu jak spółki handlowe - akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, czy też statuowane przepisami kodeksu cywilnego - spółki cywilne. Jednakże działających non-profit form organizacyjnych tego rodzaju nie można nie doceniać.

Podstawowe zasady działalności

Sprawy związane z prawidłowym funkcjonowaniem spółek wodnych w Polsce nieraz trafiały na wokandy sadów, stanowiły również przedmiot rozstrzygnięć regionalnych izb obrachunkowych, a także zapytań kierowanych w ramach interpelacji poselskich (por. np. interpelację nr 5103 z 17 września 2008 r. do Ministra Środowiska w sprawie spółek prawa wodnego oraz możliwości zmiany przepisów ustawy - Prawo wodne, na przykładzie gminy Libiąż, interpelację nr 5669 z 15 czerwca 2012 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zasad prawidłowego funkcjonowania spółek wodnych w Polsce, oraz odpowiedź na nią Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 28 czerwca 2012 r.; publ. na http://orka2.sejm.gov.pl).

Regulacje dotyczące spółek wodnych zamieszczone zostały w ustawie z 18 lipca 2011 r. - Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 145 z późn. zm., dalej "p.w.u."). W świetle postanowień działu VII, zatytułowanego - spółki wodne i związki wałowe, spółki wodne, z zastrzeżeniem art. 164 ust. 2, oraz związki wałowe są formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne lub prawne i mają na celu zaspokajanie wskazanych ustawą potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami. Spółki wodne, zapewniając zaspokojenie potrzeb zrzeszonych w nich osób w dziedzinie gospodarowania wodami, mogą podejmować prowadzenie działalności umożliwiającej osiągnięcie zysku netto. Osiągnięty zysk netto przeznacza się wyłącznie na cele statutowe spółki wodnej. Spółki wodne mogą być tworzone w szczególności do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących do:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00