Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-01

Obowiązek sprawozdawczy spółek prawa handlowego z punktu widzenia sądu rejestrowego

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki osobowej lub kapitałowej, należy brać pod uwagę, że wiąże się to z pewnymi obowiązkami formalnoprawnymi. Jednym z nich jest obowiązek corocznego składania do sądu rejestrowego sprawozdania finansowego.

Karol Trzaska

adwokat, w latach 2010-2011 referendarz sądowy w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie

Tematyka sporządzania i składania sprawozdań finansowych nie doczekała się dotychczas znaczących publikacji, brak jest również dostępnego orzecznictwa w tym zakresie, gdyż problem ten z reguły nie trafia na wokandę Sądu Najwyższego, ani sądów apelacyjnych. Skutkuje to tym, że przedsiębiorcy - z powodu nieznajomości tematu, jak i nieznajomości praktyki sądów rejestrowych - popełniają szereg błędów w składanych wnioskach, bądź wniosków tych nie składają, narażając się na daleko idące, negatywne konsekwencje. A zatem jest to problematyka ważna, bo dotykająca każdą spółkę prawa handlowego, a zarazem trudno znaleźć ciekawe omówienie tego zagadnienia.

Ustawowy obowiązek

Wymóg składania sprawozdań finansowych do sądu rejestrowego wynika z art. 69 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. To na kierowniku jednostki spoczywa obowiązek zapewnienia sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawienia go właściwym organom (art. 52 ust. 1 u.r.). Kierownikiem jednostki w rozumieniu ustawy jest członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez spółkę. W przypadku spółki jawnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej - wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd (jeśli został powołany), a w odniesieniu do spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej - komplementariuszy prowadzących sprawy spółki. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym (art. 3 ust. 1 pkt. 6 u.r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00