Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-01

O protokole notarialnym w kodeksie spółek handlowych - uwag kilka

Przepisy ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej jako k.s.h.) zastrzegają - w różnym zresztą zakresie w stosunku do poszczególnych spółek - wymóg zachowania formy protokołu sporządzanego przez notariusza dla uchwał organów spółek kapitałowych czy wspólników spółek osobowych1.

Grzegorz Wolak

sędzia Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu, przewodniczący Wydziału VIII Grodzkiego

Z mocy art. 104 § 2 i 4 ustawy z 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (dalej jako pr.not.), protokoły zgromadzeń spółek kapitałowych - na których chcę się w artykule skoncentrować - spisywane są w formie aktu notarialnego i, co do zasady, podpisywane przez przewodniczącego zgromadzenia i notariusza, chyba że umowa względnie statut lub przepis szczególny stanowią inaczej.

Protokoły notarialne jako forma udokumentowania podjęcia uchwały stanowią kolejną - obok aktów notarialnych oraz poświadczeń własnoręczności i wzorów podpisów - grupę czynności notarialnych występujących w kodeksie spółek handlowych, przy czym od razu trzeba zaznaczyć, że ingerencja ustawodawcy wyrażająca się w zastrzeżeniu wymogu tej formy dla uchwały została ograniczona na gruncie k.s.h. tylko do spółek kapitałowych oraz przekształceń spółek w ogólności.

Warto też podkreślić, że regulacja zawarta w ustawie - Prawo o notariacie a odnosząca się do protokołów w ogólności jest bardzo lakoniczna, co, niestety, nie sprzyja jednolitemu rozumieniu tej instytucji prawnej w doktrynie. Okazuje się, że nałożenie na notariusza obowiązku spisywania (sporządzania) protokołów, w tym oczywiście protokołów ze zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia, wywoływało w przeszłości i nadal wywołuje różnorodne oceny odnośnie do sposobu nadania temu protokołowi formy notarialnej tak, aby miał on charakter dokumentu urzędowego (art. 2 § 2 pr.not.).

W artykule zostanie zwrócona uwaga na niektóre tylko kwestie, którą budzą wątpliwości i spory w doktrynie a dotyczą protokołu notarialnego na gruncie k.s.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00