Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-01

Pozycja prawna syndyka masy upadłości oraz jego prawa i obowiązki podatkowe (cz. II)

W pierwszej części artykułu została przedstawiona pozycja prawna syndyka masy upadłości oraz jego prawa i obowiązki w sprawach podatkowych. Zagadnienia te nie wyczerpały jednak całości złożonej tematyki wpływu ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika na jego zobowiązania podatkowe. Należy bowiem pamiętać, że ogłoszenie upadłości często następuje w momencie, w którym toczą się postępowania administracyjne, w tym postępowania podatkowe przeciwko dłużnikowi. Przedmiotem rozważań zawartych w części drugiej jest więc wpływ ogłoszenia upadłości na bieg postępowań podatkowych oraz dopuszczalność wszczynania postępowań podatkowych przeciwko upadłemu po ogłoszeniu upadłości.

dr Anna Hrycaj

sędzia Wydziału XV Gospodarczego do Spraw Upadłościowych i Naprawczych w Sądzie Rejonowym w Poznaniu

Dla dalszych rozważań istotne jest powtórzenie, że przepisy prawa upadłościowego i naprawczego są przepisami szczególnymi wobec ustaw podatkowych oraz że syndyk masy upadłości wykonuje czynności dotyczące zobowiązań podatkowych jako organ postępowania upadłościowego powołany do zarządu i likwidacji masy upadłości.

Postępowanie podatkowe jest to postępowanie prowadzone przez organy podatkowe w celu ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe stanowi konkretyzację obowiązku podatkowego co do podmiotu i wysokości podatku1.

Zobowiązanie podatkowe powstaje:

l z mocy prawa z dniem zajścia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania (art. 21 § 1 pkt 1 ord.podat.),

l na podstawie i z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej wysokość tego zobowiązania (art. 21 § 1 pkt 2 ord.podat.).

Wskazane wyżej rozróżnienie ma istotne znaczenie dla dalszych rozważań.

Postępowanie podatkowe jest szczególnym rodzajem postępowania administracyjnego uregulowanym w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Do postępowania podatkowego, zgodnie z art. 3 § 1 pkt 2 k.p.a., nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, z wyjątkiem przepisów o udziale prokuratora w postępowaniu, wydawaniu zaświadczeń i składaniu skarg i wniosków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00