Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-07-01

Podatek od czynności cywilnoprawnych w spółkach kapitałowych

Uporządkowanie regulacji dotyczących podatkowych konsekwencji funkcjonowania spółek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostało dokonane ustawą z 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 6, poz. 42).

dr ADAM MARIAŃSKI
adwokat, partner w Kancelarii Brzezińska, Narolski, Mariański Adwokaci w Łodzi
DARIUSZ STRZELEC
asystent w Katedrze Prawa Finansowego UŁ, konsultant w Departamencie Prawa Podatkowego Kancelarii Adwokackiej w Łodzi
Zmiany te miały na celu dostosowanie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: u.p.c.c.) do odpowiednich unormowań prawa Unii Europejskiej, tj. Dyrektywy Rady z 17 lipca 1969 roku dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (69/335/EWG) (dalej: dyrektywa).
Zakres przedmiotowy
Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.) obciążone są umowy spółki. Obowiązek podatkowy powstaje także w związku z aktami założycielskimi w przypadku jednoosobowych spółek kapitałowych. Opodatkowaniu podlegają również enumeratywnie wyliczone czynności traktowane jako zmiana umowy spółki.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 3 wskazuje na określone czynności, które traktowane są jako zmiana umowy spółki. Przy czym przepis, posługując się zbiorczym określeniem „zmiana umowy spółki”, dokonuje pewnego uproszczenia na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych. Do tej dość pojemnej kategorii zalicza bowiem nie tylko czynności, które wymagają zmiany umowy spółki, lecz także takie, których dokonanie nie jest uwarunkowane modyfikowaniem postanowień umowy spółki, jak np. dopłaty wnoszone do spółki. Jednocześnie za zmianę umowy spółki uznaje się jedynie te czynności, które zostały wyraźnie wskazane w tym przepisie. Dodatkowo należy podkreślić, iż opodatkowaniu podlegają wskazane w przepisie czynności, jeśli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ten warunek nie dotyczy jedynie przeniesienia na terytorium RP rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00