Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2021-12-31 info
Artykuł aktualny
do 2021-12-31 info
Data publikacji: 2021-01-13

Koszty 2021 po zmianach

Z początkiem 2021 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznym (dalej: ustawa o PIT) oraz ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) zostały istotnie znowelizowane. Część tych zmian dotyczyła przepisów o kosztach uzyskania przychodów.

1. Zmiany w przepisach o kosztach uzyskania przychodów na 2021 r.

Najważniejsze dokonane z początkiem 2021 r. zmiany w przepisach o kosztach uzyskania przychodów polegają na:

1) utworzeniu specjalnego funduszu inwestycyjnego (tylko CIT),

2) dodaniu przepisów określających skutki wystąpienia rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych (również tylko CIT),

3) modyfikacji przepisów o amortyzacji,

4) wprowadzeniu ryczałtu od przychodów spółek kapitałowych,

5) wyłączeniu z kosztów opłat wprowadzonych ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

1.1. ZMIANY 2021 Specjalny fundusz inwestycyjny

Z dniem 1 stycznia 2021 r. do ustawy o CIT dodane zostały przepisy umożliwiające zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów na wyodrębniony w kapitale rezerwowym podatnika fundusz utworzony na cele inwestycyjne, tj. na:

1) wydatki na nabycie fabrycznie nowych środków trwałych lub wytworzenie środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku służących głównie celom osobistym udziałowców albo akcjonariuszy lub członków ich rodzin,

2) opłaty ustalone w umowie zgodnie z art. 3 ust. 4 lub 6 ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem umowy leasingu operacyjnego, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych, o których mowa w pkt 1.

Nie jest to jednak możliwość dostępna dla wszystkich podatników. Aby z niej skorzystać, konieczne jest bowiem łączne spełnienie aż 10 warunków (zob. tabelę 1).

Tabela 1. Warunki zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów na wyodrębniony w kapitale rezerwowym podatnika fundusz utworzony na cele inwestycyjne

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00