Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-05-25

Leasing operacyjny i finansowy - jak ewidencjonować

Zagadnienia związane z ewidencją leasingu są bardzo rozległe. Na tym tle powstaje wiele pytań: Jak rozliczać opłatę wstępną? Na czym polega ewidencja bieżących płatności leasingowych? Jak rozliczyć wykup przedmiotu leasingu? Gdzie odnieść nieumorzoną wartość inwestycji w leasingowanym środku trwałym? Jak zaewidencjonować przedwczesne rozwiązanie umowy?

1. Ewidencja leasingu w PKPiR

Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów i otrzymujący faktury za usługi leasingu często mają wątpliwości co do sposobu ich ewidencjonowania. Zdarzają się przypadki, kiedy data wystawienia dokumentu oraz data sprzedaży obejmują dwa różne miesiące. Jak w takim wypadku zaksięgować dany wydatek w PKPiR?

1.1. Leasing operacyjny w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, które opłacają podatek na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: pdof) (wspólnicy którzy opłacają taki podatek), a którzy nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, są zobowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR).

Podatnicy ci często mają problem z właściwym ustaleniem daty, pod jaką powinni wpisać w PKPiR dany koszt. O ile bowiem w przypadku kosztów dotyczących towarów handlowych i materiałów przepisy regulujące zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawierają unormowania dotyczące daty, pod jaką winny być wpisane do księgi, o tyle w przypadku usług podatnik powinien opierać się wyłącznie na regułach aktywacji kosztów w czasie określonych w ustawie o pdof. Według nich, koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, co do zasady, są rozliczane w tym roku, w którym zostały poniesione.

Obecnie, tak jak to było w poprzednich latach, ustawodawca podatkowy nie wskazuje wprost, w jakim momencie winien być uznany za poniesiony koszt, który rozlicza podatnik stosujący metodę kasową. W praktyce przyjmuje się, że podobnie jak u podatników stosujących memoriał (ale ewidencją jest podatkowa księga przychodów i rozchodów), podatnicy rozliczający koszty kasowo, uznają koszt za poniesiony w dniu wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00