Połączenia, przekształcenia, aporty do spółek - skutki dla rozliczeń VAT
Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności wpływa również na rozliczenie VAT. Sposób tych rozliczeń zależy od tego, czy nowo powstały podmiot jest następcą prawnym swojego poprzednika. Oceniamy to według przepisów Ordynacji podatkowej. Jednak odpowiedź na to pytanie nie rozwiązuje wszystkich problemów. Musimy ustalić, od kiedy na fakturze muszą pojawić się nowe dane, kto składa deklaracje. Czy jeszcze raz należy złożyć np. VAT-26? Są to tylko niektóre z problemów, które pojawiają się na gruncie znowelizowanych przepisów ustawy o VAT. W "Poradniku" zajmujemy się szczegółowo problemami opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku przekształceń spółek.
Zachęcamy do lektury.
Połączenia i przekształcenia spółek
Funkcjonowanie przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej jest procesem nieustannych zmian, których celem jest co najmniej stabilna pozycja na rynku i dodatni rachunek ekonomiczny. Zmiany te mogą dotyczyć m.in. formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Do rozwiązań najczęściej stosowanych w tym zakresie należy łączenie spółek prawa handlowego, ich przekształcanie lub wnoszenie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego. Każde z tych rozwiązań ma swój cel. Przedsiębiorstwa prowadzone w formie spółek, które nie chcą lub nie są w stanie same funkcjonować na rynku, łączą się z innymi spółkami. Zmiana formy prawnej nie jest procesem łatwym. Wiążą się z nim dość skomplikowane rozliczenia podatkowe, w tym dotyczące VAT.
Zasada sukcesji praw i obowiązków według Ordynacji podatkowej
Następstwo prawne w zakresie praw i obowiązków podatkowych zostało uregulowane w sposób niezależny od następstwa prawnego w zakresie innych dziedzin prawa. Oznacza to, że jeżeli przepisy innych gałęzi prawa przewidują następstwo prawne (np. przepisy Kodeksu spółek handlowych), to nie jest to jeszcze równoznaczne z istnieniem następstwa prawnego w zakresie praw i obowiązków podatkowych. Dla wystąpienia sukcesji podatkowej konieczna jest podstawa prawna wyraźnie wskazana w przepisach prawa podatkowego. W polskim prawie podatkowym sukcesję podatkową regulują przepisy zawarte w art. 93-93e Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749; zwanej dalej: O.p.). Regulacje te, określające prawa i obowiązki podatkowe następców prawnych oraz podmiotów przekształconych, wskazują na przypadki, w których wymienione podmioty wchodzą w prawa i obowiązki swojego poprzednika prawnego. Związane jest to przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określanymi jako połączenie oraz przekształcenie.