Umowa uaktywniająca z nianią
Zawarcie umowy uaktywniającej z nianią powoduje m.in. konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń i rozliczenia za nią składek ZUS. W przypadku zawarcia umowy na kwotę minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. - 1680 zł) koszty składek pokrywa budżet państwa. Jeżeli jednak strony postanowią o wypłacie wyższego wynagrodzenia niż ustawowe minimum, to do opłacenia składek od nadwyżki będą zobowiązani rodzice dziecka i niania.
Nianią jest pełnoletnia osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy uaktywniającej o charakterze cywilnoprawnym, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia. Sprawuje ona opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym - 4. rok życia.
Zawarcie umowy
Umowa uaktywniająca między nianią a rodzicami (albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko) powinna być zawarta w formie pisemnej. Umowa powinna określać w szczególności:
● strony umowy,
● cel i przedmiot umowy,
● czas i miejsce sprawowania opieki,
● liczbę dzieci powierzonych opiece,
● obowiązki niani,
● wysokość wynagrodzenia oraz
● sposób i termin jego wypłaty,