Artykuł
Rozliczanie różnic kursowych
Przedsiębiorca, który zawiera transakcje krajowe lub zagraniczne wyrażone w walutach obcych, prędzej czy później musi spotkać się z terminem "różnic kursowych". Ich powstanie wynika z tego, że wartość transakcji po przeliczeniu na złote w momencie przeprowadzenia jest inna niż wartość tej transakcji w momencie jej faktycznego rozliczenia, np. zapłaty. Każda transakcja, tj. sprzedaż lub zakup towaru bądź usługi, otrzymana lub dokonana zapłata, wyrażona w walucie obcej wymaga przeliczenia na walutę polską. Standardowy schemat tego przeliczenia przebiega najczęściej w dwóch etapach. Pierwszym jest wstępna wycena transakcji, dokonywana z reguły po kursie średnim waluty ogłaszanym przez NBP, drugim - wycena uregulowanej należności lub zobowiązania, która następuje po kursie faktycznie zastosowanym z tego dnia. Różnice w tych kursach wymiany walut, które wynikają z różnej w czasie wartości walut obcych wyrażonych w walucie polskiej, powodują powstanie różnic kursowych. W zależności od wzajemnych relacji między kursami walut występują dodatnie lub ujemne różnice kursowe, które zwiększają przychody lub koszty podatnika. Zachęcamy do lektury.
Różnice kursowe - ujęcie podatkowe i bilansowe
Jak wynika z art. 9 ustawy o rachunkowości (u.o.r.), księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim i w walucie polskiej. Jednocześnie, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w obrocie gospodarczym, przedsiębiorcy mogą dokonywać rozliczeń w walutach obcych, a także otwierać rachunki w walutach wymienialnych.
Ponieważ wszelkie wyrażone w walutach obcych aktywa, pasywa, przychody oraz koszty muszą być ujmowane w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniach finansowych w polskich złotych (PLN), powstaje konieczność przeliczenia wartości pozycji wyrażonych w walucie obcej na PLN po właściwym kursie wskazanym w regulacjach ustawowych.
Zmienność kursów walut w obrocie gospodarczym wywołuje konieczność stosowania do przeliczeń różnych kursów dla tej samej waluty. W konsekwencji przeliczenie tej samej ilości waluty obcej po różnych kursach (w zależności od kursu obowiązującego na dzień przeliczenia) daje różne wartości w PLN, a biorące się stąd różnice określa się mianem różnic kursowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right