Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-09-17

Samochód osobowy w firmie

Samochód osobowy jest wykorzystywany niemal przez każdego przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą. Auto stanowi często składnik majątku firmy. Jego zakup, późniejsza eksploatacja i sprzedaż są regulowane przez wiele przepisów zarówno podatkowych, jak i wynikających z prawa bilansowego. Niniejsza publikacja systematyzuje wiedzę dotyczącą tego zagadnienia.

Nie zawsze samochód stanowi firmową własność. Często przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi na potrzeby prowadzonej działalności używają własnych samochodów osobowych, niewprowadzonych do firmowej ewidencji środków trwałych. Często zdarza się też, że przedsiębiorcy wykorzystują w swojej działalności cudze auta. Taki sposób korzystania z samochodów osobowych wynika najczęściej z rachunku ekonomicznego. Jest on jednak zazwyczaj związany z obowiązkiem prowadzenia tzw. kilometrówki. W niniejszym opracowaniu prezentujemy na przykładach zasady prowadzenia kilometrówki, jej podatkowe i składkowe rozliczenie.

Rozpowszechnioną praktyką jest częste lub codzienne korzystanie przez pracowników z prywatnego samochodu w celu wykonywania swoich obowiązków. Należy pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odszkodowania za zniszczony samochód używany w związku z pracą. Jego wypłatę mogą zagwarantować tylko szczegółowe zapisy umowne. I tym zagadnieniem zajmujemy się bliżej w naszym Poradniku.

Samochód osobowy w firmie od zakupu do sprzedaży

Samochód osobowy stanowi często składnik majątku firmy. Jego zakup, późniejsza eksploatacja i sprzedaż są regulowane przez wiele przepisów zarówno podatkowych, jak i wynikających z prawa bilansowego. Raport ten systematyzuje wiedzę dotyczącą tego zagadnienia.

I. Wartość początkowa w przypadku zakupu samochodu

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 330 z późn. zm.) nakazuje, by w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego (samochodu) jego wartość początkową stanowiła cena nabycia. Jest ona określona w art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości i obejmuje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00