Artykuł
Rozliczanie VAT w handlu w Internecie
Obecnie bardzo często sprzedawcy posiadający tradycyjne sklepy mają również sklepy internetowe. Sposób rozliczania transakcji internetowych różni się od rozliczania tradycyjnych transakcji. W Internecie sprzedają towary również osoby, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że są zwolnione z rozliczania VAT. Należy jednak pamiętać, że powoduje to spory z organami podatkowymi, ponieważ definicja działalności gospodarczej w ustawie o podatku od towarów i usług jest nieostra.
Większość podmiotów, których przedmiotem działalności jest sprzedaż towarów przez Internet, jest czynnym podatnikiem VAT. Jest to zazwyczaj związane z wysokością osiąganych przez nich obrotów, tj. w kwocie przekraczającej 150 000 zł rocznie, co powoduje, że tracą oni możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług bądź rezygnują z tego zwolnienia dobrowolnie.
Sprzedaż towarów za pośrednictwem Internetu jest realizowana zazwyczaj w dwóch formach: za zaliczeniem pocztowym oraz po dokonaniu przez nabywcę płatności "z góry" za nabytą rzecz. Takie rozróżnienie sposobów sprzedaży przez Internet ma istotny wpływ na rozliczanie VAT od tych czynności.
Kiedy sprzedawca towarów przez Internet jest podatnikiem VAT
Osoba, która sprzedaje przez Internet, nawet gdy nie ma zarejestrowanej działalności, może być uznana za podatnika VAT. Ponieważ definicja działalności gospodarczej w ustawie o VAT jest nieostra, powoduje to spory z organami podatkowymi.
Kto jest podatnikiem VAT
Podatnikami VAT są:
● osoby prawne,
● jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz
● osoby fizyczne
- wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Ustawodawca, posługując się pojęciem "działalność gospodarcza", stworzył jej definicję na potrzeby ustawy o VAT. Zrobił to w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, że od 1 kwietnia br. powołana w tym przepisie definicja działalności gospodarczej uległa zmianie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right