Artykuł
Hipoteka na nieruchomości firmowej
Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem dla obu stron stosunku prawnego, jakim jest umowa kredytu. Przedsiębiorca nadal korzysta z obciążonej nieruchomości - pozostaje jej właścicielem i może dokonywać dalszego jej obciążania, w tym również na rzecz innych podmiotów niż dotychczasowy wierzyciel. Natomiast bank zyskuje gwarancję, że w sytuacji niekorzystnego rozwoju wypadków, rozumianego w tym kontekście jako utrata płynności finansowej przez kredytobiorcę, będzie w stanie wyegzekwować swoje należności, nawet jeśli przedmiot zabezpieczenia zmieni właściciela, gdyż zgodnie z art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece1 - wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z nieruchomości obciążonej hipoteką bez względu na to, kto jest aktualnie jej właścicielem i to z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela obciążonej nieruchomości.
Wpis hipoteki
Dla banku, jak również innego podmiotu, który miałby udzielić finansowania, najcenniejszy jest wpis hipoteki uwidoczniony na pierwszym miejscu, gdyż o kolejności zaspokojenia wierzyciela w razie egzekucji decyduje kolejność wpisów w księdze wieczystej. Co jednak począć w sytuacji, gdy nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy została już obciążona i zabezpieczenie się "pierwszorankingową" hipoteką jest niemożliwe? Czy kredytobiorca nie ma w takim przypadku szans na uzyskanie atrakcyjnego kredytu? Czy istnieją instrumenty prawne pozwalające na uzyskanie najwyższego lub wyższego pierwszeństwa w zaspokojeniu, mimo istnienia w księdze wieczystej wcześniejszych wpisów na rzecz innych wierzycieli?
Nieruchomość, którą przedsiębiorca oferuje na zabezpieczenie kredytu, może zostać w bardzo prosty sposób zbadana przez potencjalnego kredytodawcę. Obecnie każdy, dzięki wprowadzeniu dostępu elektronicznego na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, może dokonać weryfikacji stanu prawnego danej nieruchomości, korzystając z linku http://ekw.ms.gov.pl/. Jedynym warunkiem jest znajomość numeru księgi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości oraz, w przypadku starych ksiąg wieczystych, fakt zmigrowania danych z księgi prowadzonej w formie papierowej do systemu elektronicznego, przy czym proces sukcesywnej informatyzacji niebawem się zakończy i wszystkie księgi wieczyste będą występowały w formie elektronicznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right