Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-10-09

Kontrole w firmie

Jednym ze zdarzeń budzących duże obawy wśród przedsiębiorców jest kontrola w firmie. W większości przypadków obawy nie są spowodowane próbami ukrycia jakichś okoliczności, a jedynie niewiedzą na temat uprawnień i obowiązków obydwu stron postępowania. Wiedza ta jest przydatna, tym bardziej że w gruncie rzeczy właściciele firm mogą się spodziewać kontroli dotyczącej niemal każdej sfery ich działalności: od wywiązywania się z obowiązków względem fiskusa aż do kontroli dotyczącej korzystania z pracy innych osób. Mimo że najważniejsze zasady są zebrane w jednej ustawie (o swobodzie działalności gospodarczej), to szczegółowe regulacje dotyczące poszczególnych rodzajów postępowań kontrolnych zostały zawarte w odrębnych aktach prawnych. Znajomość tych regulacji może się okazać pomocna, tym bardziej że każda z nich zawiera wiele odrębności.

Niniejsza publikacja stanowi rodzaj przewodnika po najczęściej prowadzonych kontrolach. Omówiona została kontrola podatkowa, kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy oraz kontrola z ZUS. Przy każdym typie kontroli przedstawiamy nie tylko obowiązki kontrolowanych, ale też prawa i obowiązki kontrolerów oraz procedury kontroli. Radzimy także, jak się do nich przygotować, ale również dokąd się odwoływać, jeśli kontrolowany nie będzie zgadzał się z wynikiem przeprowadzonej kontroli. Omawiamy również kontrolę prawidłowości wykorzystania przez pracowników zwolnienia lekarskiego od pracy, do której upoważniony jest pracodawca.

Zapraszamy do lektury.

Jak pracodawca powinien przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola podatkowa jest prowadzona, co do zasady, na podstawie planu kontroli. Może się jednak zdarzyć, że organ podatkowy skontroluje płatnika poza planem na podstawie uzyskanych informacji lub materiałów albo przeprowadzonych analiz.

Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani (podatnicy, płatnicy, następcy prawni) wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00