Jak prowadzić księgi rachunkowe
Prowadzenie działalności gospodarczej wcześniej czy później skutkuje obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przeważnie nie sprawia to większych kłopotów, jednak w praktyce nie brakuje zdarzeń gospodarczych trudnych bądź budzących wątpliwości. Tym właśnie zagadnieniom poświęcona jest w głównej mierze niniejsza publikacja.
Znajdą w niej Państwo odpowiedzi na wiele ciekawych, a jednocześnie niełatwych zagadnień dotyczących ksiąg rachunkowych. Podpowiadamy m.in., jak należy ująć w księgach rachunkowych transakcję factoringową, i wyjaśniamy, jaką rolę spełniają konta rozliczeniowe.
W większości przedsiębiorstw prowadzone jest konto "Rozliczenie zakupu". Saldo kredytowe tego konta wykazuje dostawy niefakturowane, w związku z którymi na koniec roku pojawi się wątpliwość, jak je wykazać w księgach: czy dokonać biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, czy ująć jako zobowiązania?
Inne poruszone zagadnienia dotyczą m.in. kursu waluty stosowanego do wyceny lokaty overnight w walucie obcej i ewidencji zestawu do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. W publikacji znajdą się także informacje dotyczące darowizny - jak ją ująć w księgach darczyńcy i obdarowanego?
Serdecznie zapraszamy do lektury.
Jaką rolę spełniają konta rozliczeniowe
Konta rozliczeniowe są kontami technicznymi. Na koniec okresu nie powinny wykazywać salda. Odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu obrotów zapasów, w rozliczaniu kosztów według miejsca powstania i ustalaniu wyniku finansowego.
Wśród wszystkich rodzajów kont księgowych wyróżnia się konta:
● bilansowe - obrazują stan majątkowy i źródła finansowania jednostki,
● wynikowe - czyli konta, na których ujmuje się przychody (zyski) i koszty (straty) związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - wpływają na wynik finansowy jednostki i znajdują swoje odzwierciedlenie w kapitałach własnych,
● rozliczeniowe - służą do przenoszenia pewnych danych wartościowych między różne miejsca ich prezentacji lub okresy sprawozdawcze, umożliwiają rozliczenie jakiegoś procesu, który musi znaleźć swoje odbicie w księgach rachunkowych, lub ten proces charakteryzują, dostarczając wiedzy o nim; czasami mają charakter bilansowy, czasami niebilansowy.