Artykuł
Dokumentacja kadrowa związana ze zwolnieniem z pracy
Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe, jak również dodatkową dokumentację pracowniczą dla każdego pracownika. Akta składają się z 3 części i obejmują: w części A - dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika, zaś w części C - dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
W najnowszym numerze "Poradnika" omawiamy część C akt osobowych pracownika. Pracodawca gromadzi dokumenty związane z zakończeniem zatrudnienia. Powinny się tam znajdować m.in.: oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę, kopia wydanego pracownikowi świadectwa pracy, informacja dotycząca czynności związanych z zajęciem wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym, umowa o zakazie konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy (jeżeli strony zawarły taką umowę), orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi po rozwiązaniu stosunku pracy, a także pisma dotyczące żądania wydania świadectwa pracy oraz związane z niewypłaceniem pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Część A akt osobowych pracownika omówiliśmy w numerze 13 "Poradnika", zaś część B - w numerze 16. Mamy nadzieję, że komplet tych trzech numerów tworząc spójną całość, będzie praktycznym narzędziem dla każdego pracodawcy.
Akta osobowe pracownika
Do obowiązków pracodawcy należy prowadzenie akt osobowych pracownika. Podzielone są one na części, z których jedna zawiera dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
Obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej został szczegółowo uregulowany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm., ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 115 poz. 971; dalej jako rozporządzenie).