Porada
Koszty sądowe i egzekucyjne w księgach rachunkowych
Przeciągający się spór między wierzycielem a dłużnikiem może prowadzić do przedawnienia wierzytelności, umorzenia lub jej nieściągalności. Dochodzenie swoich praw przez wierzyciela prowadzi do powstania określonych wydatków zarówno po jego stronie, jak i po stronie dłużnika. O ile w przypadku wierzyciela wszelkie koszty sądowe i egzekucyjne zaliczane są do kosztów podatkowych, o tyle u dłużnika może to budzić wątpliwości.
Przychód z działalności
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 3 ustawy o CIT). Co do zasady więc ustawodawca nie wiąże obowiązku podatkowego z momentem faktycznego otrzymania pieniędzy. Brak należności ze sprzedaży może powodować konieczność zapłaty podatku przy jednoczesnym braku fizycznego wzbogacenia majątkowego przez wierzyciela.
Kosztem podatkowym może być nieuregulowana i nieprzeterminowana wierzytelność, właściwie udokumentowana i zaliczona wcześniej do należnych przychodów z działalności gospodarczej. Czynione jest to poprzez:
● bilansowy odpis aktualizujący wartość należności, jeżeli ich nieściągalność jest uprawdopodobniona, lub
● udokumentowanie nieściągalności wierzytelności, lub
● umorzenie wierzytelności.
Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności objętej odpisem aktualizującym możliwe jest w szczególności, jeżeli (art. 23 ust. 3 ustawy o PIT i art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy o CIT):
● dłużnik zmarł, został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku albo ● zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo ● wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo ● wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right