Artykuł
Komputer i Internet w firmie
Komputery są dziś powszechnie użytkowanymi narzędziami, stanowiącymi składniki majątku niemal wszystkich przedsiębiorstw. Ogromne zróżnicowanie dostępnego na rynku sprzętu komputerowego, różnorodne oprogramowanie oraz wielość akcesoriów niewątpliwie sprzyja nabywaniu urządzeń, które mogą w znaczący sposób usprawnić pracę i przyczynić się do poprawy jakości świadczonych usług lub produkowanych towarów. Jednocześnie wydatki na zakup i obsługę urządzeń komputerowych stanowią coraz bardziej istotną pozycję w rachunku zysków i strat każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Polecamy zatem najnowszy numer "Poradnika", w którym przedstawiamy zasady i problemy związane z rozliczaniem kosztów nabycia oraz eksploatacji komputerów i oprogramowania do celów podatku dochodowego od osób prawnych.
W "Poradniku" Czytelnik znajdzie zasady klasyfikowania, ustalania wartości początkowej komputerów jako składników środków trwałych oraz zasady określania i dokonywania odpisów amortyzacyjnych do celów podatkowych. Niniejszy numer zawiera szczegółowe zasady klasyfikacji oprogramowań jako składników wartości niematerialnych i prawnych oraz ich wyceny początkowej i amortyzacji, a także szczegółowe zagadnienia podatkowe związane z wykorzystywaniem oprogramowania. Ponadto przedstawiamy koszty związane z założeniem i funkcjonowaniem strony internetowej. Nie zabraknie też podsumowania przedstawionych zagadnień z punktu widzenia rachunkowego. Wszystko to ma na celu ułatwić ujęcie transakcji gospodarczych związanych z komputerami, oprogramowaniem oraz tworzeniem stron internetowych w księgach rachunkowych.
Sprzęt komputerowy
Na wstępie rozważań trzeba ocenić, czy wydatki na nabycie sprzętu komputerowego mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych i jakie są zasady ich klasyfikacji oraz rozliczania.
Rozliczenie wydatków na zakup sprzętu komputerowego
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wspomnianej ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right