Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-28

Jak wypłacać trzynastą pensję

Ustalanie prawa oraz wypłacanie tzw. trzynastki stwarza wiele trudności pracodawcom mimo obowiązywania przepisów od 1998 r. Ze względu na nieprecyzyjne regulacje zawarte w ustawie również orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest w tym zakresie jednoznaczne.

Wypłata 13. pensji

Podstawą wypłaty "trzynastki" jest ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm., zwana dalej ustawą o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Prawo do dodatkowego wynagrodzenia w pełnej wysokości pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Do otrzymania tego świadczenia jest uprawniony pracownik, który podjął zatrudnienie w pierwszym roboczym dniu danego roku, za który jest ono wypłacane, pod warunkiem jednak przepracowania całego roku kalendarzowego. Prawo do "trzynastki" będzie miał także pracownik, który był zatrudniony w danym zakładzie na podstawie kilku bezpośrednio następujących po sobie umów o pracę.

Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przewidują również możliwość wypłaty dodatkowego rocznego wynagrodzenia pracownikowi, który przepracował w zakładzie co najmniej 6 miesięcy. Wówczas pracodawca wypłaca świadczenie w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku, za który jest wypłacane to wynagrodzenie.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym określa również sytuacje, w których pracownik ma prawo do proporcjonalnego wynagrodzenia rocznego mimo nieprzepracowania u danego pracodawcy 6 miesięcy.

Warunek przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagany w przypadkach:

w nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),

w zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące,

powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00