Artykuł
Jak zgłosić pracownika do ubezpieczeń
Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Polski podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń spoczywa na pracodawcy, który jednocześnie jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg całego procesu oraz musi poinformować pracownika o jego prawach i obowiązkach.
Paweł Malinowski
Stan prawny na 30 sierpnia 2011 r.
Płatnik i pracownik
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika ma obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń. Obowiązujący w Polsce system prawny obliguje pracodawcę do opłacania składek na ubezpieczenia. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń jest uregulowany w ustawach:
w z dnia 13 października 1998 r. - o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm., dalej "ustawa systemowa") - dotyczy ubezpieczeń społecznych (czyli m.in. składki na emeryturę),
w z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm., dalej "ustawa zdrowotna").
Zarówno pracownik, jak i pracodawca nie mogą odmówić obowiązkowi ubezpieczeniowemu. Według ustawy systemowej pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek za zatrudnionego. Pracodawca spełnia więc rolę płatnika. Płatnikiem składek jest każdy podmiot zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z jakiegokolwiek tytułu. Płatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe pobranie oraz wpłacenie należnych składek.
ZAPAMIĘTAJ
Przedsiębiorca, który nie opłaca składek za swoich pracowników, jest za to odpowiedzialny i nie może przenieść tej odpowiedzialności na pracownika.
Pracodawca zgłasza pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, nalicza należne składki na ubezpieczenia i przekazuje je z podziałem na poszczególne fundusze (społeczny, zdrowotny, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Definicję pracownika znajdziemy w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej "k.p."). Zgodnie z art. 2 k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Natomiast z art. 22 k.p. wynika, że pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Prawo ubezpieczeń społecznych przyjmuje jednak szerszą definicję pracownika. Zgodnie z nią pracownikiem jest także osoba wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeśli taka umowa zawarta jest z pracodawcą, z którym dana osoba pozostaje w stosunku pracy. Dotyczy to również w sytuacji, gdy umowa zlecenia czy umowa o dzieło zawarta jest z innym zleceniobiorcą niż własny pracodawca, ale w ramach tej umowy wykonuje się prace na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ustawy systemowej).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right