Porada
Samochód w firmie po zmianach
Prowadzenie działalności gospodarczej we współczesnych realiach gospodarczych wymaga wykorzystywania samochodu. Generalnie przepisy prawa podatkowego zezwalają na wykorzystywanie dla celów gospodarczych samochodów, lecz wprowadzają pewne ograniczenia bądź limity, tak aby - z jednej strony - chronić interes fiskalny Skarbu Państwa, z drugiej zaś - pomóc przedsiębiorcy w prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej. Niestety przepisy podatkowe w powyższym zakresie zmieniają się często, co budzi wiele kontrowersji i powoduje sprzeczności interpretacyjne. Wśród najgłośniejszych w ostatnim czasie zmian są te dotyczące zasad odliczania VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali bowiem pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie jest również możliwe odliczenie VAT od paliwa do tych samochodów. Wielu leasingobiorców skorzystało jednak z możliwości zachowania pełnego prawa do odliczenia - nabyło samochód z kratką pod koniec 2010 r. i zarejestrowało umowę przed końcem stycznia 2011 r. Jednakże okoliczność, że zachowali oni prawo do odliczenia VAT od rat leasingowych, nie oznacza, że mogą odliczać VAT od paliwa do takich samochodów - taka możliwość jest niestety wyłączona.
Stan prawny na 8 lutego 2011 r.
rzegorz ZióŁkowski, Marek Piotrowski, Izabela Nowacka, Adam Czekalski, WiesŁawa MoczydŁowska
Opracował PrzemysŁaw Mańko
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, porusza problematykę związaną z wykorzystaniem samochodu w działalności gospodarczej, z uwzględnieniem najnowszych zmian w prawie. Lektura "Poradnika" z pewnością pozwoli Państwu na sprawne wykorzystanie samochodu firmowego i czerpanie z tego tytułu wymiernych zysków.
Jak prawidłowo amortyzować samochód
Podatkowa efektywność amortyzacji samochodu w dużej mierze zależy od doboru metody jego amortyzacji. Przepisy podatkowe dają podatnikom spore pole manewru w tym zakresie.
Definicja samochodu osobowego w przepisach podatkowych