Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej
Działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić, a potem wznowić. Jest to tak samo łatwe jak założenie i zakończenie tego rodzaju biznesu. Okres zawieszenia stanowi faktyczną przerwę w działalności firmy na rynku. W kolejnym "Temacie na zamówienie" opisujemy tę przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz podstawowe aspekty z tym związane - procedurę zawieszenia, obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe.
PAWEŁ MALINOWSKI
Stan prawny na 1 stycznia 2011 r.
Zawieszenie działalności
Prowadzenie własnej działalności - jak każdy biznes jest obarczone pewnym ryzykiem. Przedsiębiorca decydując się na przedmiot działalności, nie może wiedzieć czy na pewno mu się powiedzie takie przedsięwzięcie. Prawo przewiduje jednak takie sytuacje i poprzez instytucje zawieszenia działalności - pozwala czasowo zaprzestać prowadzenia takiego biznesu. Warunkiem jest, aby był to przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników.
PRZYKŁAD
Niektóre formy działalności są okresowe. Przedsiębiorca prowadzi zbiór owoców - może być zainteresowany zawieszeniem działalności na zimę. Jest to bardziej opłacalne niż ponoszenie wszystkich kosztów w okresie kiedy jest brak zysków.
Unormowania dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej znajdziemy w ustawach:
w z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm., dalej "u.d.g."),
w z dnia 2 lipca 2004 r. - o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm., dalej "u.s.d.g.").
Przedsiębiorca dokonuje wszystkich formalności związanych z zawieszeniem firmy w tej ewidencji działalności gospodarczej, w której złożył wniosek o rozpoczęcie działalności i jest wpisany. Ewidencję prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Na tym terenie nie musi on być zameldowany na stałe. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu.