Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-11-16

Otrzymanie odszkodowania a przychód

PYTANIE

Jak wykazać przychód związany z odszkodowaniem otrzymanym od ubezpieczyciela? W jakim momencie należy go uwzględnić dla celów rachunkowych, a kiedy dla celów podatku dochodowego?

ODPOWIEDŹ

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela należy ująć w księgach rachunkowych jako przychód pośrednio związany z działalnością jednostki, czyli jako pozostałe przychody operacyjne bądź zyski nadzwyczajne. Podstawą do zaksięgowania jest otrzymana od ubezpieczyciela decyzja o przyznaniu odszkodowania. Natomiast momentem zaliczenia odszkodowania do przychodów podatkowych jest dzień jego otrzymania na rachunek bankowy.

WYJAŚNIENIE

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela dotyczy przeważnie utraconego bądź uszkodzonego majątku. Według prawa bilansowego wszystkiego rodzaju odszkodowania należy traktować jako przychody pośrednio związane z działalnością gospodarczą jednostki. Ustawa o rachunkowości określa, gdzie należy zakwalifikować tego rodzaju przychód - mogą to być pozostałe przychody operacyjne bądź zyski nadzwyczajne. Jak podaje art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) u.o.r.: przez pozostałe przychody operacyjne - rozumie się przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności przychody związane z odszkodowaniami i karami. Natomiast art. 3 ust. 1 pkt 33 określa, co należy zaliczyć do zysków nadzwyczajnych: przez straty i zyski nadzwyczajne - rozumie się straty i zyski powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00