Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-10-12

Przyczyna wypowiedzenia

Podczas rozwiązywania umowy z pracownikiem bardzo istotne jest prawidłowe sformułowanie przyczyny wypowiedzenia lub podanie przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jest to obowiązek pracodawcy, a jego zaniedbanie może skutkować przegraną sprawą w sądzie i odpowiedzialnością odszkodowawczą. Przyczyna wypowiedzenia musi być rzeczywista, konkretna i prawdziwa, a zarzuty formułowane pod adresem pracownika nie mogą być ogólne i nosić charakteru szykany.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 5 października 2010 r.

Obowiązek uzasadnienia

Obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia jest przez prawo zastrzegany w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Przy umowach terminowych pracodawca nie ma takiego obowiązku, co w praktyce oznacza, że kwestia przyczyny wypowiedzenia nie może być przedmiotem badania sądu - poza ekstremalnymi wypadkami, w których wypowiedzenie może nosić znamiona dyskryminacji. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku podawania podstawy prawnej wypowiedzenia ani nie może przyczyny zastąpić swoją oceną. Podanie przyczyny może nastąpić w odrębnym piśmie doręczonym pracownikowi wcześniej lub równocześnie z pismem zawierającym wypowiedzenie umowy. Najwygodniej jest oczywiście dopisać odpowiednią adnotację na dole dokumentu wypowiedzenia albo wprost w treści oświadczenia (w tym wypadku problemem może być wyczerpujące sformułowanie przyczyny w jednym zdaniu). Pewnym problemem może być sytuacja, w której pracownik odmawia nie tylko podpisania wypowiedzenia, ale nawet zapoznania się z jego treścią. W takiej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne, a z przebiegu rozmowy z pracownikiem należy sporządzić notatkę urzędową, którą należy dołączyć do akt osobowych pracownika.

PRZYKŁAD

Waldemar T. został wezwany do pokoju prezesa w dniu 21 września 2010 r. w celu omówienia dalszej formuły współpracy. Rzeczywistym celem spotkania było jednak jak się okazało wręczenie przygotowanego wcześniej wypowiedzenia. Pracownik odmówił zapoznania się z treścią pisma i opuścił gabinet prezesa, a nazajutrz przefaksował zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Pomimo takiego zachowania pracownika należy przyjąć, że wypowiedzenie zostało dokonane zgodnie z prawem. Nieeleganckie zachowanie pracodawcy nie będzie miało na gruncie prawnym żadnych reperkusji, ponieważ błąd co do celu wizyty w gabinecie prezesa nie może być oceniony jako istotny błąd co do treści czynności prawnej. Dla skuteczności wypowiedzenia wystarczy możność zapoznania się z jego treścią - w tym również z podaną w piśmie przyczyną wypowiedzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00