Porada
Środki pieniężne na wypłatę dywidendy
PYTANIE
Spółka osiągnęła zysk bilansowy. Postanowiono, że część tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy. Ponieważ jednak spółka zaangażowała wolne środki w prowadzenie bieżącej działalności, postanowiła zaciągnąć kredyt na wypłatę dywidendy. Czy jest to słuszna decyzja? Czy odsetki od tego kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy?
ODPOWIEDŹ
Jeśli jednostka nie posiada w danym roku wystarczających środków pieniężnych na wypłatę dywidendy, wówczas może zaciągnąć kredyt w tym celu lub wypłacić dywidendę w ratach bądź utworzyć kapitał rezerwowy na równowartość kwot przeznaczonych do wypłaty w przyszłych latach. Ważne jest, aby sposób i terminy wypłaty dywidendy zostały określone w uchwale zgromadzenia wspólników. W kwestii odsetek nie można zająć jednoznacznego stanowiska, gdyż opinie organów skarbowych na ten temat są różne.
WYJAŚNIENIE
Wspólnik, zgodnie z zapisami k.s.h., ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o przeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy.