Artykuł
Instrumenty finansowe w księgach rachunkowych
Instrumenty finansowe stanowią jeden z fundamentów współczesnego rynku finansowego. Ich nieustanny rozwój i popularyzacja sprawiają, że rachunkowość instrumentów finansowych staje się jedną z najważniejszych gałęzi nowoczesnej rachunkowości. Współczesne rynki finansowe oferują szeroką gamę instrumentów finansowych. Należą do nich m.in. instrumenty pochodne, których cena bezpośrednio lub pośrednio zależy od wartości tzw. instrumentu bazowego, podstawowego.
Stan prawny na 3 sierpnia 2010 r.
Krzysztof Witucki, Gyöngyvér Takáts
Opracował PrzemysŁaw Mańko
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Zasady traktowania instrumentów finansowych wynikają przede wszystkim z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz.U. nr 149, poz. 1674 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 228, poz. 1508; dalej "rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych"). Pomocniczo stosuje się także do nich postanowienia MSR nr 32 i nr 39 (zastępowany przez standard MSSF 9). Zwróćmy uwagę, że przepisy rozporządzenia stanowią przepisy szczególne w stosunku do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 27, poz. 278) - a tym samym należy je stosować w pierwszej kolejności. W przypadku braku możliwości stosowania przepisów rozporządzenia (np. w stosunku do akcji jednostek, do których tego rozporządzenia nie można stosować) należy stosować ogólne zasady prezentacji i wyceny zawarte w ustawie o rachunkowości.
Instrumenty finansowe - definicje i pojęcia, wycena
Instrumenty finansowe to wszelkiego rodzaju kontrakty, na podstawie których powstają aktywa finansowe u jednej ze stron i zobowiązania finansowe albo instrumenty kapitałowe u drugiej ze stron. Wymagane jest, aby z kontraktu zawartego między dwiema lub więcej stronami wynikały skutki gospodarcze, bez względu na to, czy wykonanie praw lub zobowiązań ma charakter bezwarunkowy czy warunkowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right