Wszystko o odprawach
Obowiązujący kodeks pracy przewiduje w swojej treści szereg świadczeń należnych pracownikom z różnych tytułów. Takim świadczeniem jest m.in. wynagrodzenie za wykonaną pracę, a także odszkodowanie należne pracownikom w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy, skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, z powodu naruszenia przy wypowiadaniu umów o pracę przepisów o wypowiadaniu tych umów czy też odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze jedno istotne świadczenie pracownicze - odprawy pieniężne.
Stan prawny na 13 lipca 2010 r.
PIOTR POLAŃSKI, JOANNA PYSIEWICZ-JĘŻAK, RYSZARD SADLIK, IZABELA NOWACKA, ANDRZEJ MAREK
Opracował MACIEJ MUREK
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W "Poradniku", który oddajemy do Państwa rąk, szeroko omawiamy odprawy należne pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę, odprawy dla rodziny zmarłych pracowników oraz odprawy pieniężne należne pracownikom na podstawie ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W kolejnych częściach niniejszego "Poradnika", dotyczących poszczególnych odpraw, szeroko omówiliśmy kwestie dotyczące nabywania prawa do odpraw, wskazaliśmy adresatów tych uprawnień, zasady obliczania i wysokośc odpraw, a także kwestie opodatkowania i odprowadzania składek ZUS od otrzymywanych przez pracowników świadczeń.
Odprawa emerytalna i rentowa
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który odprawę otrzymał, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Wysokość odprawy i niezbędne warunki do jej uzyskania
Odprawa emerytalno-rentowa to jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na emeryturę lub rentę. Jest to świadczenie powszechne, przysługujące wszystkim pracownikom bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie). Oznacza to, że pracodawca nie może uchylić się od jej wypłaty, jeżeli pracownik spełnia potrzebne ku temu warunki. W przeciwnym razie naraża się na karę grzywny.