ISO i normalizacja w firmie
Współczesna wymiana rynkowa charakteryzująca się przewagą podaży nad popytem zaostrza konkurencję między przedsiębiorcami. Wymusza poszukiwanie przez nich efektywnych instrumentów marketingowych służących utrzymywaniu i (lub) pozyskiwaniu nowej klienteli. Dzisiaj nie wystarcza wyprodukować dobry produkt, ale trzeba go tak wypromować, aby na rynku bogatej oferty został zauważony i zaakceptowany. Na powodzenie zabiegów przedsiębiorcy służących stymulacji zbytu, utrzymania lub powiększenia udziału w obrocie niewątpliwy wpływ wywiera posiadana renoma. Do jej wyznaczników należą, obok wyróżników jakości oferowanych towarów lub usług, przyznane certyfikaty zarządzania jakością. Te ostatnie rzutują na relacje z klientami. Trzeba jednak zauważyć, że dla pozyskania potencjalnych nabywców dóbr rynkowych przedsiębiorcy stosują nie tylko rzetelne instrumenty, ale niektórzy z nich wykorzystują nieuczciwe praktyki handlowe. Zakłóca to normalną wymianę rynkową, szkodzi uczciwie działającym w obrocie konkurentom oraz ich interesom ekonomicznym. Warto jednak zwrócić uwagę na wzrastającą świadomość działających na naszym rynku podmiotów gospodarczych, którym towarzyszy przeświadczenie, że do zbudowania trwałego powodzenia przedsięwzięć i renomy można dojść jedynie na drodze rzetelnej rywalizacji rynkowej. Celowi temu służy m.in. konkurencja jakością towaru lub świadczonych usług oraz rywalizowanie sprawnym systemem zarządzania, które sformalizowaną postać przyjmuje przez certyfikaty i różnego rodzaju wyróżnienia.
Stan prawny na 18 maja 2010 r.
ARLETA STEFANICKA
Opracował maciej murek
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
System normalizacyjny w Polsce1
Stosowanie Polskich Norm (PN) jest dobrowolne. Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim. Normy nie są więc przepisami prawa, lecz jedynie dokumentami technicznymi przeznaczonymi do powszechnego, dobrowolnego stosowania.
Polski Komitet Normalizacyjny
Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) jest krajową jednostką normalizacyjną i jednocześnie państwową jednostką organizacyjną (zgodnie z ustawą z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji - Dz.U. nr 169, poz. 1386 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 227, poz. 1505). Polski Komitet Normalizacyjny ma wyłączne prawo używania skrótu "PKN" i zastrzeżonego znaku graficznego. Organizację, zakres i sposób działania PKN określa statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów w drodze zarządzenia. Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad PKN w zakresie spraw dotyczących: