Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-05-11

Wszystko o ulgach podatkowych

Wysokość zobowiązania podatkowego może być w pewnych granicach pomniejszana poprzez stosowanie różnego rodzaju ulg podatkowych. Wskazać można dwa sposoby odliczania ulg. Pierwszy z nich polega na odliczaniu ulg od dochodu jeszcze przed jego opodatkowaniem, np. w przypadku ulgi rehabilitacyjnej czy ulgi na Internet. Skorzystanie z tego typu ulgi może pomóc w uniknięciu niekorzystnych skutków progresywnego opodatkowania według skali. Odliczeniu podlega bowiem dochód, zatem zmniejszenie wysokości dochodu może spowodować, że będzie on opodatkowany według niższej stawki. Drugim sposobem skorzystania z ulg są odliczenia bezpośrednio od podatku. Jest to najefektywniejszy sposób na zmniejszenie zobowiązania podatkowego, jednak w drodze wielokrotnych nowelizacji przepisów podatkowych ulgi tego typu były w ostatnich czasach marginalizowane. Decydując się na uwzględnienie w rozliczeniu rocznym danej ulgi, należy pamiętać o dokumentach potwierdzających do niej prawo. Organy podatkowe mają bowiem prawo skontrolować podatnika aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dlatego dokumenty potwierdzające prawo do ulgi należy przechowywać na wypadek kontroli przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie i upłynął termin zapłaty podatku.

Stan prawny na 4 maja 2010 r.

GRZEGORZ ZIÓŁKOWSKI, ANNA WELSYNG, MAŁGORZATA KAWCZYŃSKA, ANETA SZWĘCH

Opracował maciej murek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", który macie Państwo przed sobą, w przystępny sposób przedstawia nierzadko zawiłą tematykę ulg i zwolnień podatkowych.

Odliczenia od dochodu/podatku

Podatnicy, rozliczając się z uzyskanych dochodów, mogą w swoich zeznaniach uwzględniać pewne ulgi i odliczenia. Konieczne jest jednak spełnienie ustawowych warunków, od których zależy skorzystanie z tych ulg, np. posiadanie odpowiedniej dokumentacji.

Straty z lat ubiegłych

Ze stratą mamy do czynienia w przypadku, gdy koszty przewyższają przychody uzyskane z danego źródła przychodu. Poniesioną stratę można odliczyć od dochodu uzyskanego z tożsamego źródła, tj. stratę z działalności gospodarczej można odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej. Podatnik nie może odliczyć straty poniesionej z działalności gospodarczej, np. od dochodu ze stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00