Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-23

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

Początek roku to czas wzmożonych kontroli w firmach. Jednym z chętniej kontrolowanych obszarów jest przestrzeganie prawa pracy, z którym wielu przedsiębiorców radzi sobie jeszcze niedostatecznie. Wystarczy wskazać na zaległe urlopy czy problem nadgodzin. Do każdej kontroli można się jednak odpowiednio przygotować - sprawdzenie upoważnień, porządek w dokumentacji i unikanie poważniejszych przewinień powinno pomóc w sprawnym przebiegu kontroli. W kolejnym "Temacie na zamówienie" omawiamy kontrolę prowadzoną przez Państwową Inspekcję Pracy.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 16 lutego 2010 r.

Kto podlega kontroli

Kontroli podlegają pracodawcy - a w zakresie bhp oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy, niebędący pracodawcami - na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy (art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy; Dz.U. nr 89, poz. 589 z późn. zm.). Warto wiedzieć, że inspekcja nie działa sama - w razie uzasadnionej potrzeby oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa kontrolującym, organy Policji są obowiązane, na wniosek inspektora pracy, do udzielenia stosownej pomocy. Inspekcja pracy działa na zasadach analogicznych do organów administracji rządowej, a zatem może poruszać się tylko w granicach obowiązującego prawa. Nie jest zatem możliwe np. żadne domniemanie kompetencji - jeśli coś nie jest przez przepisy wyraźnie dopuszczone, nie może być przedmiotem zainteresowania PIP. Ponadto kontrolerzy muszą spełniać określone wymogi formalne i dysponować legitymacją służbową oraz stosowną dokumentacją od przełożonych. W przeciwnym wypadku pracodawca może bez żadnych konsekwencji odmówić poddania się kontroli.

Postępowanie kontrolne

Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bhp, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz udokumentowania dokonanych ustaleń. Kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy, działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów. Główny Inspektor Pracy może wyznaczyć inspektora do wykonywania określonych czynności kontrolnych i stosowania środków prawnych na obszarze działania innego okręgowego inspektoratu, a także poza Polską (w tym ostatnim wypadku tylko jeśli stosunek pracy podlega przepisom polskiego prawa). Kontrole wspólnie z właściwymi inspektorami, mogą również przeprowadzać pracownicy nadzorujący czynności kontrolne oraz podinspektorzy, na podstawie imiennego upoważnienia, wydanego odpowiednio przez Głównego Inspektora Pracy lub okręgowego inspektora pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00