Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-16

Jak przygotować postępowanie gospodarcze

Przedsiębiorca, który nosi się z zamiarem wystąpienia przeciw kontrahentowi, musi bardzo uważnie przygotować pozew. Nawet niewielkie uchybienia mogą się bowiem skończyć zwrotem pisma, co w oczywisty sposób wpływa na przedłużenie procedury. Pierwsze pismo w sprawie jest też dlatego tak ważne, że w procedurze gospodarczej obowiązuje zasada prekluzji dowodowej, która nie pozwala na późniejsze zgłaszanie wniosków dowodowych. W kolejnym "temacie na zamówienie" radzimy, jak przygotować postępowanie przed sądem gospodarczym.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 9 lutego 2010 r.

Sprawa gospodarcza

Przepisy odrębne o postępowaniu gospodarczym stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (art. 4791 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego; Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.). Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.  Jak wskazał SN w postanowieniu z 15 lutego 2000 r. (sygn. akt I CZ 242/99, niepublikowane): sprawa z powództwa przedsiębiorcy, wynikająca z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przeciwko ubezpieczycielowi, o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC przedsiębiorcy, który wyrządził powodowi szkodę, jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 393 pkt 1 i art. 4791 § 1 k.p.c. Podobnie sprawa o zapłatę wynagrodzenia za usługi prawne świadczone na rzecz przedsiębiorcy przez adwokata prowadzącego indywidualną kancelarię adwokacką jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 4791 § 1 k.p.c. (wyrok SN z 14 lipca 1999 r.; sygn. akt II CKN 451/98, OSNC z 2000 r. nr 2, poz. 36). Sprawami gospodarczymi są także sprawy:

●  przepisy te dotyczą odpowiedzialności cywilnoprawnej członków organów spółki kapitałowej za szkody jej wyrządzone, jak wskazał SA w Katowicach w wyroku z 5 listopada 2004 r. (sygn. akt I ACa 540/04, niepublikowany):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00